Śliwki w occie

To kolejny z genialnych przepisów Anny a zarazem najlepszy na śliwki w occie jaki znam. W dodatku bardzo prosty, nie wymagający czasu i nakładu pracy. Śliwki same się robią. Są jędrne, pyszne, nie odłazi od nich skórka. Można je przechowywać 3-4 lata i nie tracą nic ze swoich walorów.
A, że nadszedł śliwek czas, warto go sobie przypomnieć. Najbardziej nadają się do tego celu nasze, stare, poczciwe węgierki. Z kilograma śliwek wychodzą 4 słoiki dżemowe.






1 kg śliwek bez pestek 
500 g cukru 

Zalewa:

250 ml octu 10 % 
250 ml wody 
szczypta soli (koniecznie!) 
10 goździków 



Uśmiecham się na wspomnienie Anny i zaczynam od wypestkowania śliwek i zagotowania zalewy. Gorącą zalewam śliwki i pozostawiam min na osiem godzin a najlepiej na całą noc. Następnie odlewam ocet a pozostałe śliwki układam w słoiczkach i przesypuję warstwy cukrem. Zamykam, nie pasteryzuję. I to wszystko. Z czasem pod wpływem cukru śliwki wypuszczą sok i utoną w lekko winnym syropie. Palce lizać!


Powstały jako produkt uboczny ocet śliwkowy zlewam do butelek i wykorzystuję jako zalewę do Sałatki z białej kapusty ze śliwkami i orzechami włoskimiPrzygotowuję ją na zimę w tym samym czasie co śliwki w occie. Jest pyszna.
Pozostały ocet przechowuję i używam do zakwaszania barszczu czerwonego lub jako podstawę do owocowego winegrette.


7 komentarzy:

  1. Są naprawdę rewelacyjne! Zrobiłam je już w zeszłym roku, a właśnie przed chwilą skończyłam tegoroczne. Przy minimalnej pracy spektakularny efekt. Polecam wszystkim śliwkożercom.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten przepis to mistrzostwo świata! Śliwki wyszły wspaniałe, delikatne, o taki smak mi chodziło.
    Bardzo dziękuję za podzielenie się tym przepisem i naprawdę każdemu polecam.

    OdpowiedzUsuń
  3. te sliwki robila kiedys moja tesciowa, pamietam ,jak przynosila nam po sloiczku......nie znam osoby, ktorej by one nie smakowaly

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam jedno pytanie w kwestii śliweczek bo zachęcona komentarzami właśnie je robię :), ale po ułożeniu śliwek w słoiku i zalaniu ich zalewą (wg podanych proporcji) część z nich nie została zalana. Czy to tak ma być i nic im nie będzie? Ewa

    OdpowiedzUsuń
  5. Anonim; Tak może być. Do rana powinny utonąć. Jak nie , to załatwi je cukier. Smacznego.

    OdpowiedzUsuń
  6. czy śliwki z samym cukrem nie pasteryzowane mogą długo stać w piwnicy?

    OdpowiedzUsuń
  7. Moje stoją kilka lat. Zaraz po soli, ocet i cukier to najlepsze konserwanty.
    Smacznego (-:

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za cierpliwość w pokonywaniu antyspamowych zasieków

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...